РОЛЬ ДЕРЖАВНОГО КОНТРОЛЮ В БОРОТЬБІ З ПРОТИПРАВНОЮ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЮ ДІЯЛЬНІСТЮ В УМОВАХ КАРАНТИНУ

  • Л. М. Попова доктор юридичних наук, кандидат економічних наук, доцент, професор кафедри фінансів та кредиту Харківського національного університету будівництва та архітектури
Ключові слова: державний контроль, суб’єкти підприємництва, протидія пандемії коронавірусу, карантин, протиправна підприємницька діяльність, інтелектуальний капітал, відповідальність суб’єктів підприємництва.

Анотація

У статті досліджено роль державного контролю в боротьбі з протиправною підприємницькою діяльністю в умовах карантину. Проаналізовано деякі законодавчі та інші нормативно-правові акти, прийняті з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19, а також акцентовано увагу на тому, що в умовах карантину здійснення державного контролю за суб’єктами господарювання не втратило своєї актуальності, оскільки протиправна підприємницька діяльність продовжує здійснюватися навіть в умовах запровадження на території України обмежувальних заходів. Зазначено, що останнім часом, особливо в умовах карантину, усе частіше здійснюється протиправна хакерська діяльність, що потребує з боку органів державного контролю ретельного відстежування та запобігання здійснення. Зроблено висновки про необхідність підвищення адміністративної та кримінальної відповідальності для суб’єктів господарювання за результатами позапланової перевірки, а також про нагальність впровадження та використання органами державного контролю високих технологій і залучення інтелектуального капіталу як головних факторів ефективного виявлення протиправної діяльності в сучасному світі. У статті досліджено роль державного контролю в боротьбі з протиправною підприємницькою діяльністю в умовах карантину. Проаналізовано деякі законодавчі та інші нормативно-правові акти, прийняті з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19, а також акцентовано увагу на тому, що в умовах карантину здійснення державного контролю за суб’єктами господарювання не втратило своєї актуальності, оскільки протиправна підприємницька діяльність продовжує здійснюватися навіть в умовах запровадження на території України обмежувальних заходів. Зазначено, що останнім часом, особливо в умовах карантину, усе частіше здійснюється протиправна хакерська діяльність, що потребує з боку органів державного контролю ретельного відстежування та запобігання здійснення. Зроблено висновки про необхідність підвищення адміністративної та кримінальної відповідальності для суб’єктів господарювання за результатами позапланової перевірки, а також про нагальність впровадження та використання органами державного контролю високих технологій і залучення інтелектуального капіталу як головних факторів ефективного виявлення протиправної діяльності в сучасному світі.

Посилання

Понікаров В. Д. та ін. Організація податкового контролю. Київ: «Центр учбової літератури», 2013. 290 с.

Попова Л. М. Основні засади державного фінансового контролю в Україні. Право.ua: науково-практичний журнал з проблем конституційного, цивільного, кримінального, екологічного та інших галузей права. Харків: ХНУВС, 2017. № 3. С. 157-162.

Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності: Закон України від 05.04.2007 р. № 877-V. URL:http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/877-16.

Рівень тіньової економіки в Україні у 2018 році найнижчий з 2009 року / Офіційний веб-сайт Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства. URL: http://www.me.gov.ua/News/Detail?lang=uk-UA&id=00ddf785-7f48-477a-a283-1b59312caa10&title=RivenTinovoiEkonomikiVUkrainiU2018-RotsiNainizhchiiZ2009-Roku.

Popova L. M., Sheludko L. V., Dotsenko A. U. The role of the shadow economy and its control in the national economy. Changing Paradigm in Economics and Management System. Vol-ume II/ Ed.by Amit Goel, Tetiana Bochulia/ Kherson: Publishing house «OLDI-PLUS, 2020. 176 p., p. 112-129.

Попова Л. М., Шелудько Л. В. Сучасне управління: регіон, місто, організація в системі національної безпеки країни: колективна монографія / Загальна редакція д-ра екон. наук, професора Н. Е. Аванесової. Харків: ФОП Панов А. М., 2020. 400 с., С. 51-70.

Діденко С. Протидія відмиванню коштів в Україні: професіоналізм і досягнення відомства ДСФМУ під керівництвом Черкаського Ігоря Борисовича // UA.NEWS. URL:https://ua.news/ua/protydiya-vidmyvannyu-koshtiv-v-ukrayini-profesionalizm-ta-zdobutky-vidomstva-cherkaskogo-igorya-borysovycha/.

Діденко С. Тіньова економіка: покращення показників, проблеми та вплив на українців //UA.NEWS. URL:https://ua.news/ua/tenevaya-ekonomyka-uluchshenye-pokazatelej-problemy-y-vlyyanye-na-ukrayntsev/.

Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19): Закон України від 17.03.2020 р. № 530-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/530-20.

Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19): Закон України від 17.03.2020 р. № 533-ІХ. URL:https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/533-20.

Про затвердження переліку лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), які звільняються від сплати ввізного мита та операції з ввезення яких на митну територію України звільняються від оподаткування податком на додану вартість: Постанова КМУ від 21.03.2020 р. № 224. URL:https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-zatverdzhennya-pereliku-likarskih-zasobiv-medichnih-virobiv-taabo-224200320.12. СБУ блокувала масштабне виготовлення та реалізацію по всій країні контрафактних ліків. Офіційний веб-сайт Служби безпеки України. URL: https://ssu.gov.ua/ua/news/1/category/21/view/7353#.JeVmzB8z.dpbs.

СБУ викрила: Топ-менеджмент фірми привласнив 16,5 мільйона гривень держкоштів на поставках медобладнання для діагностики коронавірусу. Офіційний веб-сайт Служби безпеки України. URL:https://ssu.gov.ua/ua/news/2/category/21/view/7560#.HeFpKEwu.dpbs.

Попова Л. М. Протиправна підприємницька діяльність як фактор загрози економічній безпеці України. Верховенство права: Міжнародний науковий журнал (Республіка Молдова), 2017. № 5. С. 175-180.

СБУ припинила діяльність хакерського угрупування, яке завдало збитків клієнтам банківських систем на 20 мільйонів гривень. Офіційний веб-сайт Служби безпеки України. URL:https://ssu.gov.ua/ua/news/1/category/21/view/7352#.Js31ENoC.dpbs.


Переглядів анотації: 207
Завантажень PDF: 165
Опубліковано
2020-08-26
Як цитувати
Л. М. Попова. (2020). РОЛЬ ДЕРЖАВНОГО КОНТРОЛЮ В БОРОТЬБІ З ПРОТИПРАВНОЮ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЮ ДІЯЛЬНІСТЮ В УМОВАХ КАРАНТИНУ. Вісник Луганського державного університету внутрішніх справ імені Е.О. Дідоренка, 2(90), 147-155. https://doi.org/10.33766/2524-0323.90.147-155
Розділ
Розділ III. ПРОБЛЕМИ УПРАВЛІННЯ, АДМІНІСТРАТИВНОГО ПРАВА, АДМІНІСТРАТИВНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПРАВООХОРОННИХ ОРГАНІВ